V Číně byl nalezen zcela nový druh jeskynních lidí

24. března 2012 v 8:15 | Levenka/webmaster |  **Záhady a tajemno**
V Číně byl nalezen zcela nový druh jeskynních lidí
Žili v letech 14.500 až 11.500 v jižní Číně. Tito lidé vykazují nezvyklou směs starých a moderních anatomických znaků. Zřejmě se jedná o zcela nový druh jeskynních lidí…
Archeologové objevili ve dvou jeskyních čtyři lidské kostry pravěkých lidí. Fosilie patří dosud neznámému lidu doby kamenné, který vědci prozatím pojmenovali "lidé z jeskyně červených jelenů" podle místa nálezu. Archeologové se zatím domnívali, že se moderní lidí na své cestě z Afriky v Asii se svými evolučními předky nesetkali. Objev z Číny tuto hypotézu komplikuje. Nyní je jasné, že zde na konci poslední doby ledové žili dosud neznámí, moderně vyhlížející lidé s archaickými rysy. Podle prof. Darrena Curnoea z Univerzity v Novém Jižním Walesu objev koster znamená velké překvapení ohledně dosavadních představ o osídlení v Asii.
Prof. Curnoe a jeho tým má několik teorií o původu těchto lidí. Podle jedné z nich tito pralidé patřili k velmi rané, dosud neznámé migrační vlně homo sapiens, která žila odděleně od jiných populací, dokud nevymřela. Další možností je, že se tento odlišný druh homo sapiens vyvinul odděleně v Asii. Poslední teorie předpokládá, že se jedná o křížence. Více prozradí genetické analýzy, na kterých se nyní pracuje.

Tři ze čtyř koster byly nalezeny v Maludong (Jeskyně červených jelenů) v provincii Jun-nan v roce 1989. Čtvrtá kostra byla vykopána v roce 1979 v jiné jeskyni. Všechny kostry začaly být zkoumány až před několika lety. Lebky a zuby z obou nálezů jsou si velmi podobné a jsou zvláštní směsí archaických a moderních znaků. Tito lidé vůbec nevypadali jako šikmooká rasa, pokud někoho z žijících ras připomínají tak snad australské aborigince.

Až do tohoto objevu nebyly ve východní Asii nalezeny žádné podobné fosilie mladší než 100 tisíc let. Z toho vědci usuzovali, že první vyslanci rodu homo sapiens doputovali do oblasti, kterou evolučními předkové homo sapiens dávno opustili nebo vyhynuli. Nový objev ukazuje, že to tak být nemuselo. V posledních deseti letech byly v Asii objeveny pozůstatky "hobitů" - homo floresiensis a Denisovanů ze Sibiře. Trpasličí člověk floreský žil v Indonésii na ostrově Flores před 94 000 až 13 000 lety. objeven byl v roce 2003.

Genetická analýza u pozůstatků z Denisovy jeskyně ukázala, že se jedná o jednu větev homo sapiens, která byla pracovně označena jako denisovans/denisované. Asi před 800 000 lety se od vývojové linie vedoucí k modernímu člověku nejprve oddělila větev, zahrnující denisovany a neandertálce. Od ní se denisované oddělili asi před 640 000 lety. Na Sibiři žili ještě před 40 tisíci lety.
Zdroj : pravdu.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama